Jump to content

INREGISTRARE SCUTER/ATV PRIMARIE

• Please log in to reply
57 replies to this topic

#1 Guest_divizia_*

Guest_divizia_*
  • Guests

Posted 29 December 2007 - 03:34 PM

1. FISA DE INREGISTRARE - se completeaza de catre solicitant, cu scris de masina
(calculator), datele despre detinator (A) si datele despre vehicul ( cool.gif
2.a Pentru persoane fizice ACTUL DE IDENTITATE AL SOLICITANTULUI (in original si
copie)
2.b Pentru persoane juridice CERTIFICATUL DE INMATRICULARE AL SOLICITANTULUI
(in original si copie)
3. ACTUL DE PROPRIETATE ASUPRA VEHICULULUI – FACTURA (in original si copie)
4. DOVADA EFECTUARII INSPECTIEI TEHNICE pt vehiculele mai vechi de 2 ani (in
original si copie)
5. DOVADA PLATII TAXEI DE INREGISTRARE (in original si copie)
- mandat postal in valoare de 40 RON (pentru persoane fizice), sau ordin de plata in valoare
de 40 RON (pentru persoane juridice), platit in contul RO70TREZ70021360250XXXXX
deschis la Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica a Municipiului Bucuresti, titular
Primaria Municipiului Bucuresti.
6. DOVADA PLATII CONTRAVALORII CERTIFICATULUI DE INREGISTRARE (in original
si copie)
- mandat postal in valoare de 24 RON (pentru persoane fizice), sau ordin de plata in valoare
de 24 RON (pentru persoane juridice), platit in contul RO70TREZ70021360250XXXXX
deschis la Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica a Municipiului Bucuresti, titular
7. DOVADA PLATII CONTRAVALORII PLACUTEI CU NUMARUL DE INREGISTRARE (in
original si copie)
- mandat postal in valoare de 30 RON (pentru persoane fizice), sau ordin de plata in valoare
de 30 RON (pentru persoane juridice), platit in contul RO70TREZ70021360250XXXXX

Edited by Deesse, 01 July 2008 - 05:23 PM.

#2 zapp

zapp

Incepator

• Members
  • Pip
  • 19 posts
  • Model ATV:linhai bashan

Posted 30 December 2007 - 12:45 PM

CITAT(divizia @ Dec 29 2007, 03:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
1. FISA DE INREGISTRARE - se completeaza de catre solicitant, cu scris de masina
(calculator), datele despre detinator (A) si datele despre vehicul (cool.gif
2.a Pentru persoane fizice ACTUL DE IDENTITATE AL SOLICITANTULUI (in original si
copie)
2.b Pentru persoane juridice CERTIFICATUL DE INMATRICULARE AL SOLICITANTULUI
(in original si copie)
3. ACTUL DE PROPRIETATE ASUPRA VEHICULULUI – FACTURA (in original si copie)
4. DOVADA EFECTUARII INSPECTIEI TEHNICE pt vehiculele mai vechi de 2 ani (in
original si copie)
5. DOVADA PLATII TAXEI DE INREGISTRARE (in original si copie)
- mandat postal in valoare de 40 RON (pentru persoane fizice), sau ordin de plata in valoare
de 40 RON (pentru persoane juridice), platit in contul RO70TREZ70021360250XXXXX
6. DOVADA PLATII CONTRAVALORII CERTIFICATULUI DE INREGISTRARE (in original
si copie)
- mandat postal in valoare de 24 RON (pentru persoane fizice), sau ordin de plata in valoare
de 24 RON (pentru persoane juridice), platit in contul RO70TREZ70021360250XXXXX
7. DOVADA PLATII CONTRAVALORII PLACUTEI CU NUMARUL DE INREGISTRARE (in
original si copie)
- mandat postal in valoare de 30 RON (pentru persoane fizice), sau ordin de plata in valoare
de 30 RON (pentru persoane juridice), platit in contul RO70TREZ70021360250XXXXX

Divizia am si yo o intrebare..:
de exemplu un bashan de 200 cmc se poate inregistra la primarie.. doar inregistrat nu shi inmatriculat... sau e ca si la scutere.. tot ce depaseste 50 cc se pot doar inmatricula?

#3 Guest_divizia_*

Guest_divizia_*
  • Guests

Posted 30 December 2007 - 01:30 PM

Se poate inmatricula la primarie, sunt atv-uri de 700cmc care nu sunt inmatriculabile , dar se pot inregistra la primarie. Conditia, sa nu depasesti raza de 30 km din jurul localitatii unde a fost luat in evidenta. Asta teoreti, ca nu stiu daca te intreaba de sanatate cineva in cazul in care te plimbi mai departe de limita asta. Si cum spaga e in floare, dai ceva militianului si gata.

#4 Guest_TREPADUSHU_*

Guest_TREPADUSHU_*
  • Guests

Posted 31 December 2007 - 03:36 PM

CITAT(divizia @ Dec 30 2007, 01:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Se poate inmatricula la primarie, sunt atv-uri de 700cmc care nu sunt inmatriculabile , dar se pot inregistra la primarie. Conditia, sa nu depasesti raza de 30 km din jurul localitatii unde a fost luat in evidenta. Asta teoreti, ca nu stiu daca te intreaba de sanatate cineva in cazul in care te plimbi mai departe de limita asta. Si cum spaga e in floare, dai ceva militianului si gata.

si nu cumva e inregistrat ca utilaj agricol..???....... wink.gif

#5 Paul

Paul

ATV-ist Veteran

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,404 posts
  • Interests:plimbarile cu ATV-ul,fotbalul,boxul si internetul
  • Model ATV: Arctic Cat rosu ca focul

Posted 05 January 2008 - 12:42 PM

CITAT(divizia @ Dec 30 2007, 02:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>

un prieten a fost in bulgaria cu numere de primaria Bucuresti....

#6 bigiu

bigiu

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 869 posts
  • Model ATV:Linhai

Posted 05 January 2008 - 01:04 PM

Da, nu prea se leaga politia de tine, dar poti sa dai si peste unul exces de zel. Eu am un prieten care s-a dus cu scuterul la Giurgiu si s-a intors sera. L-a oprit un echipaj de la circulatie si le-a desumflat cauciucurile ca sa nu le dea amenda. Si au venit din 30 decmbrie cam 5 km pana la o vulcanizare pe langa ele. Asa ca exista si riscuri.

#7 Guest_TREPADUSHU_*

Guest_TREPADUSHU_*
  • Guests

Posted 05 January 2008 - 01:20 PM

CITAT(bigiu @ Jan 5 2008, 01:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Da, nu prea se leaga politia de tine, dar poti sa dai si peste unul exces de zel. Eu am un prieten care s-a dus cu scuterul la Giurgiu si s-a intors sera. L-a oprit un echipaj de la circulatie si le-a desumflat cauciucurile ca sa nu le dea amenda. Si au venit din 30 decmbrie cam 5 km pana la o vulcanizare pe langa ele. Asa ca exista si riscuri.

CE PENALA FAZA laugh.gif laugh.gif laugh.gif
MAI BINE LUAM AMENDA tongue.gif

#8 Paul

Paul

ATV-ist Veteran

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,404 posts
  • Interests:plimbarile cu ATV-ul,fotbalul,boxul si internetul
  • Model ATV: Arctic Cat rosu ca focul

Posted 05 January 2008 - 01:28 PM

CITAT(bigiu @ Jan 5 2008, 02:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>

eu ii bateam!....cu orice risc

#9 Guest_divizia_*

Guest_divizia_*
  • Guests

Posted 05 January 2008 - 04:26 PM

Da fratilor, asa e, il stiu si eu pe om. Lucreaza la Fan Curier pe scuter si s-a dus cu colegii in plimbare la Giurgiu.
Ce amenda sa plateasca, ca abia aveau bani de benzina si la vulcanizare i s-a facut lu' ala mila de ei si le-a umflat rotile. Marinica, Marinica numai prostii faci.

#10 dacian

dacian

Super ATV-ist

• Global Moderator
  • 2,049 posts
  • Model ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 06 January 2008 - 11:37 AM

eu am unul din atv inmatriculat pe judetul arges cand il voi radia de la arges il voi putea inmatricula la primarie ?

Edited by dacian22, 06 January 2008 - 11:37 AM.

#11 Guest_divizia_*

Guest_divizia_*
  • Guests

Posted 06 January 2008 - 12:55 PM

CITAT(dacian22 @ Jan 6 2008, 11:37 AM) <{POST_SNAPBACK}>
eu am unul din atv inmatriculat pe judetul arges cand il voi radia de la arges il voi putea inmatricula la primarie ?

Nu cred, dar de ce sa faci treaba asta? e ca si cum ai renunta la un drept pe care il ai deja. Stai linistit si inmatriculeaza-l la politie.

#12 canion

canion

Profesionist

• Members
  • PipPipPipPip
  • 485 posts
  • Interests:Transporturi de la role la trenuri si avioane, tehnica de orice fel, calatoriile, locurile si lucrurile. Nu in ultimul rand tzigara pe care o fumezi stand pe capota in zori dupa ce ai condus toata noaptea. E o senzatie de nedescris.
  • Model ATV:Scuter Malaguti F10

Posted 11 January 2008 - 03:10 AM

E mai scump sa il inmatriculezi la politie, dar ti-l fura mai greu.Nu se prea baga hotii la astea cu numar de la politie.
POSTEZ DECI EXIST !

#13 bigiu

bigiu

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 869 posts

Posted 06 February 2008 - 03:07 AM

E posibil ca inregistrarea la primarie sa devina o optiune f serioasa in curand si o alternativa la cumpararea atv-urilor neinmatriculabile.

#14 freempi

freempi

Incepator

• Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Model ATV:Linhai LC6

Posted 11 February 2008 - 02:22 PM

M-am blocat. Scutere sub 50cc se inmatriculeaza la politie sau la primarie. Eu cel putin stiu ca politia nu mai inmatriculeaza scutere sub 50cc. Cine este in tema sa clarifice situatia asta??? Daca se inmatriculeaza la politie scuterele sub 50cc vreau si eu....ofer recompensa:)

#15 alexaniversary300

alexaniversary300

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 691 posts
  • Interests:atv urile SI TOT CE TINE DE CROSS!!!
  • Model ATV:linhai aniversary 4x4

Posted 11 February 2008 - 02:41 PM

imatricularea + asigurarea l a costat pe fratimiu aproape 4 mil... la un scuter rieju 49cm la politie se face

#16 bigiu

bigiu

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 869 posts

Posted 11 February 2008 - 02:52 PM

CITAT(freempi @ Feb 11 2008, 02:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
M-am blocat. Scutere sub 50cc se inmatriculeaza la politie sau la primarie. Eu cel putin stiu ca politia nu mai inmatriculeaza scutere sub 50cc. Cine este in tema sa clarifice situatia asta??? Daca se inmatriculeaza la politie scuterele sub 50cc vreau si eu....ofer recompensa:)

Du-te cu actele la ghiseul inmatriculari de la Politie. Din cate stiu eu, momentan exista ambele optiuni, doar ca la primarie dureaza mai putin si-ti trebuie mai putine acte si taxe.

#17 vip72

vip72

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 776 posts
  • Model ATV:Linhai 300 clasic 4x4

Posted 11 February 2008 - 03:18 PM

...scuterele sub 50 se inregistreaza(nu inmatriculare) la primaria din localitate sau daca esti din buc. la primaria din sectorul unde ai domiciliul(titularul)...copie dupa buletin, actele scut. in orig si copie... asta daca e persoana fizica....daca e firma....cu actele firmei

Edited by vip72, 11 February 2008 - 03:20 PM.

"Nu lua niciodata un somnifer si un laxativ in aceeasi seara"

#18 ZMEU

ZMEU

Avansat

• Members
  • PipPip
  • 72 posts
  • Interests:TOT CE TINE DE MOTORIZARE ( MASINI MOTOARE ATV)
  • Model ATV:LINHAI WORKER

Posted 11 February 2008 - 07:15 PM

CITAT(vip72 @ Feb 11 2008, 04:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>

...scuterele sub 50 se inregistreaza(nu inmatriculare) la primaria din localitate sau daca esti din buc. la primaria din sectorul unde ai domiciliul(titularul)...copie dupa buletin, actele scut. in orig si copie... asta daca e persoana fizica....daca e firma....cu actele firmei

ESTI SIGUR CA LA PRIMARIA DE SECTOR? (BUCURESTI)
EU STIAM CA LA PRIMARIA CAPITALEI SE INREGISTREAZA SI MAMA LOR IN LOC SA SE REZOLVE MAI RPD DECAT LA POLITIE , DUREAZA VREO SAPTAMANA DACA NU MAI BINE.....

#19 bigiu

bigiu

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 869 posts

Posted 13 February 2008 - 02:21 AM

Dureaza mai mult pentru ca sunt la inceput si organizarea interioara este dezastruasa. Si poate asa va ramane mereu laugh.gif

#20 canion

canion

Profesionist

• Members
  • PipPipPipPip
  • 485 posts
  • Interests:Transporturi de la role la trenuri si avioane, tehnica de orice fel, calatoriile, locurile si lucrurile. Nu in ultimul rand tzigara pe care o fumezi stand pe capota in zori dupa ce ai condus toata noaptea. E o senzatie de nedescris.
  • Model ATV:Scuter Malaguti F10

Posted 21 February 2008 - 06:40 PM

Dar poti sa inmatriculezi un ATV la primarie in loc de politie???
POSTEZ DECI EXIST !

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)