Jump to content

Photo

avantaje vs devantaje nr galbene primarie

• Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 marius151

marius151

Incepator

• Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Model ATV:polaris scrambler 500 E 2010

Posted 09 July 2008 - 10:50 PM

salutari la toata lumea!! cam peste 2 luni voi intra si eu in rand cu lumea ,adik imi achizitionez un atv.neavand prea multi bani,nefiind pretentios cu inmatricularea si fiind paralel cu mecanica vreau un brand. mam decis sa iau unu neinmatriculabil ,care costa mai putin si sami pun nr galbene de primarie,mai exact un suzuki eiger care e cel mai eftin 4x4.stie cineva exact care sunt marele avantaje si dejavantaje ale acestor nr galbene?cati km in jurul localitatii ai voie exact sa te misti?citisem ca niste baieti au ajuns in bulgaria cu atv cu nr galbe

va multumesc si sper sa ma ajutati

#2 Deesse

Deesse

ATV-ist convins

• Global Moderator
  • 820 posts

Posted 09 July 2008 - 10:53 PM

Ti-am mutat eu topicul la `Legislatie`

#3 marius151

marius151

Incepator

• Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Model ATV:polaris scrambler 500 E 2010

Posted 09 July 2008 - 11:08 PM

multumesc! ,scuze

#4 Dan00

Dan00

Avansat

• Member
  • PipPip
  • 60 posts
  • Interests:Offroad-ul
  • Model ATV:Linhai Muddy 2x4

Posted 08 September 2008 - 08:38 PM

Din cate stiu e obligatoriu sa ii pui numere galbene.
Off-roaderii adevarati poarta intotdeauna echipament de protectie!

#5 Alexx

Alexx

Avansat

• Members
  • PipPip
  • 91 posts
  • Model ATV:Eiger 400 4x4

Posted 08 September 2008 - 08:52 PM

nu este obligatoriu, dar daca vrei sa tranzitezi drumuri nationale, judetene....etc. e bine sa le ai - in felul asta eviti un dosar penal.

eu am si nu am avut batai de cap cu nimeni.

Alex

#6 Mirunaa

Mirunaa

Avansat

• Member
  • PipPip
  • 101 posts
  • Model ATV:Kawasaki 650 BF

Posted 08 September 2008 - 09:22 PM

Pai din moment ce risti un dosar penal, inseamna ca e obligatoriu sa le ai (ma refer la drumuri publice, cred ca la ele s-a referit si Dan00)
Papa was a Rollin' Stone

#7 Dan00

Dan00

Avansat

• Member
  • PipPip
  • 60 posts
  • Interests:Offroad-ul
  • Model ATV:Linhai Muddy 2x4

Posted 08 September 2008 - 09:32 PM

Da, la drumuri publice ma refeream.
Altfel trebuie sa iti transporti ATV-ul pe o remorca pana la locul offroad unde vrei sa il folosesti.
Off-roaderii adevarati poarta intotdeauna echipament de protectie!

#8 Wizzzard

Wizzzard

Avansat

• Member
  • PipPip
  • 54 posts
  • Model ATV:Linhai 260

Posted 10 September 2008 - 01:29 PM

Eu n-am auzit de vreo limita de km in jurul localitatii. Adica am auzit vorbindu-se de 30 km dar nu am auzit nicaieri scris negru pe alb.
Angajez ajutor de vrajitor :)

#9 Kraftwerk

Kraftwerk

Avansat

• Member
  • PipPip
  • 74 posts
  • Interests:Terenul accidentat :)
  • Model ATV:O chinezarie fara nume

Posted 14 October 2008 - 12:13 PM

Pe romaneste: Numere de primarie sunt in categoria TRACTOARE, utilaje agricole.....
Wir fahr'n fahr'n fahr'n auf der Autobahn
Vor uns liegt ein weites Tal
Die Sonne scheint mit Glitzerstrahl
Die Fahrbahn ist ein graues Band
Weisse Streifen, gruener Rand

#10 vip72

vip72

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 776 posts
  • Model ATV:Linhai 300 clasic 4x4

Posted 14 October 2008 - 12:21 PM

CITAT(Kraftwerk @ Oct 14 2008, 01:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pe romaneste: Numere de primarie sunt in categoria TRACTOARE, utilaje agricole.....

...pai cum vine asta....scuterele sunt tractoare? laugh.gif ...nu, numerele galbene inseamna ca "utilajul" respectiv este inregistrat undeva, luat in evidenta...atata tot si nimic mai mult...poti merge oriunde cu ele(mai putin pe autostrada) tongue.gif
"Nu lua niciodata un somnifer si un laxativ in aceeasi seara"

#11 Alexx

Alexx

Avansat

• Members
  • PipPip
  • 91 posts
  • Model ATV:Eiger 400 4x4

Posted 14 October 2008 - 03:17 PM

CITAT(vip72 @ Oct 14 2008, 12:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(Kraftwerk @ Oct 14 2008, 01:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>

...pai cum vine asta....scuterele sunt tractoare? laugh.gif ...nu, numerele galbene inseamna ca "utilajul" respectiv este inregistrat undeva, luat in evidenta...atata tot si nimic mai mult...poti merge oriunde cu ele(mai putin pe autostrada) tongue.gif

Reformulare: Pe romaneste: Numere de primarie - pe ATV-uri - sunt in categoria TRACTOARE, utilaje agricole..... - adaugire cu permisiunea colegului Kraftwerk, (sper sa nu te superi)

Si ca sa vedeti ca este adevarat, iata o mare parte din raspunsul dat de Min transporturilor :
"Urmare scrisorii dumneavoastră transmisă la căsuţa electronică a Ministerului Transporturilor, prin care solicitaţi precizări privitoare la omologarea unui cvadriciclu marca Suzuki, vă comunicăm că acest vehicul nu are montată plăcuţa constructor care să conţină numărul de omologare european CE şi este echipat cu un motor a cărui putere netă este peste 15 kW, prin urmare nu îndeplineşte condiţiile pentru omologarea individuală şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculului (CIV).
Acest vehicule este considerat maşină autopropulsată pentru lucrări de construcţii, agricole sau forestiere, care nu păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor şi se înregistrează la consiliile locale. La solicitarea expresă a proprietarului Registrul Auto Român eliberează documente în care specifică faptul că vehiculul nu se supune omologării/eliberării CIV."

Sanatate maxima
Alex

#12 vip72

vip72

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 776 posts

Posted 14 October 2008 - 07:25 PM

...eu ma ref strict la numerele galbene in sensul ca tre si "utilajul" respectiv sa fie inregistrat intr-un fel,undeva...faza cu "tractorul" a fost doar asa "o aroganta"...pac-pac...m-ai inteles wink.gif

#13 Guest_Trepadushuâ„¢_*

Guest_Trepadushuâ„¢_*
  • Guests

Posted 15 October 2008 - 09:31 AM

CITAT(vip72 @ Oct 14 2008, 07:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
faza cu "tractorul" a fost doar asa "o aroganta"...pac-pac...m-ai inteles wink.gif

laugh.gif roflol.gif funny-Post.gif

#14 Guest_Expertfoto_*

Guest_Expertfoto_*
  • Guests

Posted 15 October 2008 - 09:35 AM

Lasand gluma la o parte, este adevarat.Un atv ce poarta numere galbene de primarie se supune acelorasi reglementari ca si un .......tractor ! eeeeeek.gif

#15 oldshaterland

oldshaterland

Avansat

• Members
  • PipPip
  • 71 posts
  • Model ATV:kq 750

Posted 15 October 2008 - 11:57 AM

Pai nu d'aia mai zic unii ca si-au luat tractorase(la ATV-uri)? blies.gif

Edited by oldshaterland, 15 October 2008 - 11:57 AM.

#16 vip72

vip72

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 776 posts

Posted 15 October 2008 - 03:44 PM

CITAT(Expertfoto @ Oct 15 2008, 10:35 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Lasand gluma la o parte, este adevarat.Un atv ce poarta numere galbene de primarie se supune acelorasi reglementari ca si un .......tractor ! eeeeeek.gif

...tractoare care la randul lor se inscriu la primarie, sau se inmatriculeaza la politie...treaba e ca daca in cazul celor inmatriculate la politie nu mai discutam, cele inregistrate la primarie au drept de circulatie pe drumurile publice numai in localitatea/comuna in care sunt inreg....iar eu am vazut, cel putin prin bucuresti, scutere inregistrate la primariile din localitatile limitrofe si chiar din giurgiu

#17 Cameliaa

Cameliaa

Incepator

• Member
  • Pip
  • 35 posts

Posted 21 October 2008 - 08:55 PM

Numerele galbene de scutere sunt altceva.Cu ele poti circula oriunde. Nu se incadereaza la utilaje agricole laugh.gif :-)

#18 mikesol

mikesol

Experimentat

• Members
  • PipPipPip
  • 178 posts
  • Interests:tenisul de masa, plimbarile in aer liber, muzica (cant :D ) si, desigur, ATVul
  • Model ATV:linhai 300 camouflage

Posted 26 October 2008 - 03:29 AM

cu nr galbene de utilaj agricol, nu ai voie sa iesi pe drumurile nationale sau national-europene... ai voie doar sa le tranzitezi (intre doua...campuri...dealuri...paduri biggrin.gif;) ) Deci nu prea e nici o pb la numerele galbene... daca te opreste garcea ii spui ca erai in drum spre tanti Geta pe camp sa ii duci o paine si o ceapa laugh.gif
Scoala este un rau necesar! nu iti trage viitorul in....teapa :)

#19 Fefeu'

Fefeu'

Avansat

• Members
  • PipPip
  • 79 posts
  • Interests:Ski alpin... f.f. mult,Billiard american si... mai nou ATV-ul.

Posted 26 October 2008 - 06:16 AM

Cred ca daca tranzitezi vre-o localitate din zona rurala si circuli regulamentar nu are nimeni interesul sa te ia la"puricat"ca de ce-s galbene si nu-s :mov" ideea e ca ce scrie pe hartzoaga sa scrie si pe placuta huh.gif ca pana la urma urmei ne supunem acelorasi reguli rutiere atat timp cat suntem pe un drum public... wink.gif si drumuri publice sunt cam ..."toate" tongue.gif

#20 RobertKiran

RobertKiran

ATV-ist convins

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 838 posts
  • Interests:Plimbari in natura ... calatorii in locuri salbatice si cat mai putin populate.
  • Model ATV:De azi 11 septembrie am Linhai 4x4 Aniversar

Posted 26 October 2008 - 03:06 PM

De ce oare va chinuiti voi cu numere galbene? Inmatricularea normala pe mine m-a costat 98 ron. Si pot circula cu el pe oriunde vreau. Eu zic ca nu renteaza inmatricularea pe primarie. Cu cat va costa mai putin inmatricularea pe primarie?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users